Powięziowa joga yin
Powięziowa joga yin to połączenie zestawu asan (pozycji) z praktyką automasażu powięziowego na piłeczkach stworzone w celu uwalniania głębokich napięć z ciała.
Yin joga skupia się na pracy z powięzią — oplatającą całe ciało (kości, mięśnie, organy wewnętrzne) siecią tkanki łącznej. Do niedawna traktowana jako „opakowanie” dla innych tkanek powięź, teraz, wzięta przez naukowców pod lupę, okazuje się mieć kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia. Powięź to tkanka, która odpowiada m.in za postawę ciała, stabilność, elastyczność oraz zakres ruchu. W powięzi zapisuje się nasza historia: przebyte urazy, stres, siedzący tryb życia sprawiają, że powięź wysycha, traci elastyczność, jej włókna sklejają się ze sobą, przyklelają do mięśni i powodują usztywnienie ciała. Celem jin jogi jest nawilżenie powięzi i przywrócenie ciału jego naturalnej elastyczności.
W pamięci ciała zapisana jest historia emocjonalna. Zablokowane emocje, stres, trauma powodują psychosomatyczne reakcje i wpływają na napięcia powięziowe. Praktykując yin jogę, powoli rozpuszczamy te napięcia, co wiąże się z uwalnianiem zablokowanych emocji i zwiększeniem odporności na stres i komfortu bycia z wachlarzem swoich doznań emocjonalnych.
Yin joga to praktyka funkcjonalna. Nie chodzi o to, by za pomocą ciała przybrać określony kształt, ale by za pomocą asany (pozycji) osiągnąć rozluźnienie danego obszaru ciała. W jin jodze korzystamy z pomocy (wałki, klocki, koce), żeby dostosować pozycję do indywidualnych potrzeb.
Yin joga to praktyka statyczna. Tkanka powięziowa potrzebuje innego treningu niż mięśnie. Przede wszystkim wymaga czasu, żeby doszło do jej rozluźnienia, nawilżenia. Dzięki długim czasom trwania w pozycji (3-7 minut) docieramy do głębokich napięć w tkance powięziowej i rozluźniamy je. Trwanie w bezruchu jest wyzwaniem. Jin joga staje się również medytacyjną praktyką uważności.
Korzyści z praktykowania yin jogi
- Rozluźnienie napięć mięśniowo-powięziowych
- Zwiększenie mobilności, zakresu ruchu
- Większa elastyczność, lekkość w ciele
- Redukcja stresu i napięcia psychosomatycznego
- Uważność i spokój wewnętrzny
- Przyjemność z bycia w ciele
Często zadawane pytania
Nigdy nie byłam/em na jodze. Czy żeby ćwiczyć yin jogę potrzebne jest doświadczenie?
Nie.
Yin joga jest odpowiednia dla początkujących. Jej niespieszny rytm sprawia, że łatwiej jest wsłuchać się w ciało i nauczyć się szanować swoje granice, dzięki czemu praktyka jest bezpieczna.
Nie jestem zbyt rozciągnięty/rozciągnięta. Czy dam sobie radę?
Oczywiście. Jin joga nie jest treningiem dla osób szukających angażu w Cirque du Soleil 🙂 Celem praktyki jest rozluźnienie napięć, a nie przybranie określonej pozycji. W jin jodze korzystamy z różnych pomocy: wałków, klocków i kocy, aby dostosować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb.
Obawiam się, że będę się nudzić...
Cóż, na początku nie jest to wykluczone. Na co dzień jesteśmy bombardowani bodźcami, przez co myśl o wyciszeniu może w pierwszej chwili powodować niepokój. Warto jednak się na to wyciszenie otworzyć, ponieważ początkowy dyskomfort mija, a po nim przychodzi głębszy spokój wewnętrzny i skupienie, które można wziąć ze sobą do domu.
Jak przygotować się do zajęć ?
Wystarczy wziąć ze sobą wygodny strój i zadbać o to, by nie ćwiczyć zaraz po obfitym posiłku.
Czy akceptujecie karty Multisport itp.?
Nie.